Pojazdy elektryczne w kartach historii

Pierwszy pojazd elektryczny został skonstruowany na przełomie XIX wieku, przez młodego genialnego konstruktora Ferdynanda Porsche.

Prace nad pierwszym napędem elektrycznym rozpoczął w 1898 roku Ferdynand Porsche, w austriackiej fabryce Lohner. Podczas pracy w warsztacie elektrotechnicznym opracował wysoce udane konstrukcje napędu elektrycznego o mocy 12 KM, nadający się do wbudowania w piastę koła pojazdu.

Nowa koncepcja pojazdu napędzanego prądem elektrycznym sprawdzona została na małym powozie, który w roku 1899 poruszał się po ulicach Wiednia z prędkością 35 km/h.

Warto wspomnieć, że mniej lub bardziej udane konstrukcje napędów elektrycznych powstały już w latach 1832-1839 z rąk szkockiego biznesmena Roberta Andersona. Równocześnie prace nad samochodem elektrycznym prowadził holenderski profesor Sibrandus Stratingh Groningen, które zaowocowały powstaniem działającego modelu w skali przez jego asystenta Christophera Beckera w 1835.

Motorem napędowym poszukiwania coraz lepszych rozwiązań była prostota obsługi pojazdu, jednak ograniczenia techniczne związane głównie z zasilaniem tych pojazdów oraz niską prędkością powodowały, że były i zostały ostatecznie odparte przez silniki spalinowe.

Warto również powiedzieć, że już pierwsze modele pojazdów elektrycznych osiągały imponującą sprawność wynoszącą nawet 85%.

Pierwsze pojazdy elektryczne

pojazd_elektryczny_lohnerporsche_4x4.jpg
pojazd_elektryczny_lohnerporsche.jpg
Design by VdeMedia Design (C)2009-2019. Projektowanie stron WWW